מתוך הבלוג

עישון ואידוי – איך להרתיע את הילד שלך

עישון ואידוי - איך להרתיע את הילד שלך

הגיל הממוצע שצעירים בישראל מתחילים לעשן הוא בסביבות 16 שנים. מומחים מודאגים מכך שצעירים מתנסים באידוי בגיל מוקדם עוד יותר. כאשר אנשים מעשנים סיגריה, הם שואפים כימיקלים וחלקיקים עדינים, וזה גורם או תורם למגוון רחב של מחלות כולל סרטן, מחלות לב ואמפיזמה. כאשר אנשים מנדפים סיגריה אלקטרונית, הם שואפים כימיקלים, מתכות כבדות וחלקיקים עדינים, מה שמהווה סיכונים לבריאות הריאות ולהרעלה. גם פיצוצים ושריפות ממכשירי סיגריה אלקטרונית וויפ מהווים סיכון. אנשים שמעשנים לעיתים קרובות מתמכרים לניקוטין, וגם סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין ממכרות. ילדים שמאדים ניקוטין נוטים הרבה יותר להתחיל לעשן.

ההגנה הטובה ביותר מפני התמכרות, מחלות ופציעות היא לעולם לא להתאדות או לעשן מלכתחילה. עם זאת, ילדים הנכנסים לגיל ההתבגרות הם ניסיוניים, סקרנים ופגיעים ללחץ חברתי ולקידום מכירות באינטרנט. אם ילדכם בוחר לאדות או לעשן באופן קבוע או לא מושפע ממגוון גורמים. לא תמיד הורים יכולים למנוע מילדם לנסות סיגריות אלקטרוניות או סיגריות, אך השימוש באסטרטגיות שונות יכול להפחית את הסבירות שילד ירצה להתאדות או לעשן ויעשה זאת באופן קבוע.

מה זה אידוי?

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר המופעל על ידי סוללה המחמם נוזל לתוך אירוסול אשר נשאף לריאות. אירוסול זה מכיל כימיקלים רבים ושונים. לפחות 20 מהכימיקלים המצויים באירוסולים של סיגריות אלקטרוניות הוכחו כגורמים נזק לריאות או לאיברים אחרים. התרסיס עשוי להכיל ניקוטין או לא.

סיגריות אלקטרוניות מגיעות בצורות וצבעים רבים: הן יכולות להיראות כמו סיגריות או סיגרים או פריטים יומיומיים אחרים כגון עטים, מקלות זיכרון או היילייטרים. סיגריות אלקטרוניות עשויות להיקרא גם vapes, JUULs, עטי נרגילה או שמות אחרים.

בישראל, אתה יכול לקנות באופן חוקי מוצרי אידוי המכילים ניקוטין רק עם מרשם רופא. עם זאת, בדיקות מראות שרוב הסיגריות האלקטרוניות הנרכשות בחנויות או באינטרנט באוסטרליה מכילות ניקוטין ולרוב זה לא מצוין על התווית.

יש מקומות בהם, זה לא חוקי לאף אחד למכור סיגריות אלקטרוניות, בין אם הן מכילות ניקוטין או לא, לאדם מתחת לגיל 18.

מה הקשר בין אידוי לעישון?

קיים קשר חזק בין עישון לאידוי לילדים מכיוון:

 • טבק וסיגריות אלקטרוניות רבות מכילים ניקוטין, חומר ממכר.
 • אצל צעירים, אידוי נוטה להוביל או לחזק עישון.
 • ילדים שאינם מעשנים אשר נוהגים לאדות ניקוטין נוטים פי 3 להתחיל לעשן בהשוואה לילדים שאינם מעשנים.
 • גם עישון וגם אידוי (בין אם הסיגריה האלקטרונית מכילה ניקוטין או לא) מזיקים לבריאות.
 • למה יש ילדים שמאדים או מעשנים

כמה מהסיבות שבגללן ילדכם עשוי לנסות סיגריות אלקטרוניות או סיגריות כוללות:

 • חיבור עמיתים והרצון להשתלב עם חברים
 • העתקת הורים או אחים גדולים או אחיות מעשנים
 • הרצון לבסס את עצמאותם הגוברת
 • הרצון להיראות יותר בוגר ומתוחכם
 • סַקרָנוּת
 • טעמים (סיגריות אלקטרוניות)
 • לחקות שחקנים, דוגמנים או משפיענים בסרטים, משחקי וידאו או מדיה חברתית.

בעוד שצורות ישנות יותר של פרסום סיגריות וסיגריות אלקטרוניות נאסרו, ילדים נחשפים יותר ויותר לפרסום ומיתוג של סיגריות וסיגריות אלקטרוניות דרך האינטרנט והמדיה החברתית, כולל טיק טוק, אינסטגרם, פייסבוק ויוטיוב, בין היתר.

לסיגריות האלקטרוניות יש מגוון רחב של טעמים מתוקים הפונים לילדים. נפוצות אריזות ידידותיות לילדים שיש בהן קריקטורות או נראות כמו קופסאות מיץ, לולי או ביסקוויטים. חלק מהמוצרים מקלים על הילדים להסתיר את האידוי שלהם מהוריהם וממוריהם, כגון אביזרים המפחיתים את האירוסול, או סיגריות אלקטרוניות חבויות בבגדים, צעצועים ושעונים חכמים. יחד, פרסום ותכונות של סיגריות אלקטרוניות נותנים לילדים את התחושה שהם מהנים, מגניבים, בסיכון נמוך יותר וניתן להשתמש בהם כדי לעקוף פוליסות ללא עישון.

תהיו מודל לחיקוי טוב על ידי לא אידוי או עישון

אם אינך רוצה שילדך יתנדף או יעשן, הווה דוגמה טובה בכך שלא תעשן בעצמך. באופן דומה, לאדות רק אם רופא רשם לך את זה כדי לעזור לך להפסיק לעשן. מחקרים מראים שילדים נוטים פחות לעשן אם הוריהם מפסיקים לעשן או מעולם לא עישנו.

אם אתה מעשן או מנדף והתקשית להפסיק, שתף את ילדך בחוויותיך. לדוגמה, ספר להם איך זה מרגיש להיות מכור לעשות משהו שאתה לא רוצה לעשות, או כמה כסף אתה רוצה שלא תבזבז על סיגריות או סיגריות אלקטרוניות לאורך השנים. תן להם לראות שהם יכולים ללמוד לקח חשוב מההתנסויות שלך.

אם אתה רואה באידוי דרך להפחית את הסיכון שלך מעישון, נסה לא לתת לזה להיות המסר העיקרי לילדך. אידוי מזיק ויש לו סיכונים בריאותיים נוספים לילדים.

בקש מהילדים שלך את תמיכתם במהלך ניסיון היציאה הבא שלך. אם ילדכם יכול לראות עד כמה קשה יכול להיות גמילה מסיגריות או סיגריות אלקטרוניות, ייתכן שהוא ירצה להתרחק לחלוטין מההתמכרות.

קח עמדה נגד אידוי ועישון

הצעות אחרות לחיזוק המסר ללא אידוי וללא עישון כוללות:

 • אל תאפשר לאף אחד לאדות או לעשן בבית שלך.
 • שוחח על נושא האידוי והעישון עם ילדך כאשר אתה רואה אנשים אחרים מתאדים או מעשנים.
 • אל תתנו לילדכם להדליק סיגריה עבורכם או עבור מישהו אחר או לנסות את הסיגריה האלקטרונית שלכם או של כל אחד אחר.
 • אל תתנו לילדים שלכם לקנות סיגריות או סיגריות אלקטרוניות עבורכם או עבור כל אחד אחר.
 • אם יש מבוגרים שמעשנים או מתאדים בבית, ודא שהם שומרים את מוצרי האידוי או הסיגריות שלהם במקום שבו ילדך לא יכול לגשת אליהם.

תלמד את הילד על אידוי ועישון

תסמינים של מחלות רבות הקשורות לעישון נוטים להתפתח באמצע החיים או מאוחר יותר. ההשפעות הבריאותיות ארוכות הטווח של מוצרי אידוי אינן ידועות מכיוון שהם נמצאים בשימוש נרחב רק במשך כעשור.

הניסיון להסביר את הסיכונים ארוכי הטווח של עישון לילד או נער עשוי שלא להשפיע הרבה, שכן 20 או 30 שנה או יותר לעתיד הם זמן בלתי נתפס עבורם. הזכירו את הסיכונים ארוכי הטווח הללו אך נסו לדבר יותר על הסיכונים לבריאותם ולרווחתם ברגע זה.

מה לעשות אם הילד שלך כבר מאדה או מעשן

אם ילדכם כבר מאדה או מעשן, או אם אתם חושדים שכן, נסו להימנע מלכעוס עליו או מאיומים. במקום זאת, הישאר רגוע ונסה לנהל איתם שיחה בטון סביר של 'מבוגר למבוגר'. השתמש בשאלות פתוחות.

גלה מה הם מוצאים מושך במוצרים. לדוגמה, ייתכן שזה חשוב להשתלב עם בני גילם. אל תנסה להכריח את ילדך להפסיק לראות את החברים שלהם שמאדים או מעשנים.

אתה יכול לנסות לומר שאתה לא מסכים לאידוי ועישון, אבל תן לילדך לנסות להשתלב עם בני גילו בדרכים אחרות, כגון קניית בגדים באותו סגנון כמו החברים שלו. או שאתה יכול לעזור לילדך להטיל ספק בערך של תמיד לעקוב אחרי הקהל. זו יכולה להיות הזדמנות לעודד את ילדכם לחשוב ולפעול באופן עצמאי. בני נוער עם הכנסה פנויה נמצאים בסיכון גבוה יותר לנסות לאדות מתוך סקרנות. שיחה איתם על הרגלי ההוצאות והחיסכון שלהם ועל אילו תחומי עניין או תחביבים נוספים הם היו רוצים לבזבז את כספם, עשויה לעזור.

ככל שבני נוער החווים מתח, חרדה ודיכאון נמצאים בסיכון גבוה יותר לעשן, עידוד גישה הוליסטית יותר לבריאות ולרווחה עשוי גם לעזור. לדוגמה, שגרת שינה טובה, תזונה בריאה, פעילות גופנית שהם נהנים מהם, השתתפות בתוכניות התומכות בבריאות הנפש כמו מדיטציית מיינדפולנס ואסטרטגיות אחרות המפחיתות חרדה ודיכאון עשויים לעזור.

לסיכום

אידוי ועישון הופכים נפוצים יותר ככל שהתלמידים מתקדמים בבית הספר. אחד מכל עשרים תלמידי בית ספר (כ-5 אחוז) ניסה לעשן עד גיל 12, וזה עולה לאחד מכל שמונה עד גיל 14 (כ-12 אחוז). בשנת 2017, אחוזים דומים של ילדים בגילאים אלה ניסו סיגריות אלקטרוניות.

עד גיל 17, כ-35% מתלמידי בית הספר ניסו לעשן ו-11% הם "מעשנים נוכחיים" (מוגדרים ככעישנו בשבוע שלפני הסקר). בשנת 2017, אחד מכל חמישה תלמידים בני 17 ניסה סיגריות אלקטרוניות ו-11% השתמשו בהן בשלושה ימים או יותר בחודש האחרון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *